Un pic de istorie de rulare

Mcooker: cele mai bune rețete Despre viața activă

Un pic de istorie de rulareLa început a fost o fugă. Potrivit istoricilor sportivi, strămoșul Jocurilor Olimpice antice, Hercule, în cinstea victoriei sale asupra regelui Augeas, a organizat o cursă între frații săi. Conform legendei, el a desenat un loc pentru gard, și-a pus piciorul drept lângă linie, apoi a pus piciorul stâng pe el și a repetat acest lucru de 599 de ori.

Această distanță a fost o etapă, egală cu aproximativ 190 m, de la care a venit numele „stadion”. Și în programul primelor Jocuri Olimpice din antichitate nu se desfășura decât o etapă. Doar 52 de ani mai târziu, o distanță în 2 etape a fost inclusă în programul Jocurilor, iar după alți 4 ani a avut loc prima cursă pe distanțe lungi - 24 de etape (aproximativ 4,5 km). Și numai după ce alergătorii, săritorii, aruncătorii și sportivii de pe toate turele au intrat pe arena olimpică.

Un pic de istorie de rulareIar istoria modernă a atletismului datează din competițiile de alergare, care sunt menționate în manuscrisele engleze încă din secolul al XII-lea. Ulterior, în Anglia s-au desfășurat concursuri de cronometru. Deci, în 1770, primul rezultat a fost înregistrat într-o cursă de o oră - 17 km 300 m. Dar, corect, observăm că cea mai populară competiție de alergare în rândul britanicilor a fost cursa de mile - 1609 m.

În schimb, americanii au organizat curse lungi, de multe ore sau chiar de multe zile. Deci, George Littlewood a parcurs o distanță de aproximativ 1004 km în 6 zile. Un alt alergător profesionist Charles Rowell în 12 ore. Am alergat 144 km 64 m și 100 mile în 13 ore. 26 minute

Să ne amintim, în cele din urmă, că în Rusia, începutul atletismului a fost pus în competiții de alergare, când, urmând exemplul Angliei și Americii, alergători profesioniști din Rusia și din alte țări au concurat la Moscova, Sankt Petersburg, Nijni Novgorod și alte orașe mari , oferindu-și măsurarea forței în conducerea tuturor veniților. Evenimentul care a servit ca început al dezvoltării atletismului este considerat a fi crearea cercului de fani sportivi Tyarlevsky în 1888, care la început, practic, a cultivat doar alergarea.

Adevărata renaștere a atletismului este legată de renașterea Jocurilor Olimpice. Și deja la I Olimpiada din 1896 la Atena, accentul a fost pus pe cursa maratonului, care își datorează numele satului Marathon din Grecia Antică, unde în 490 î.Hr. e. a avut loc o bătălie între greci și perși, iar un războinic grec care parcursese distanța de la Maraton la Atena - 40 km, i-a informat pe atenieni despre victorie. Cursa maraton de exact această lungime la Jocurile I moderne a fost câștigată de recrutul armatei grecești Spiridon Luis cu un scor de 2: 58.50.0. Abia în 1908, când, pentru a mulțumi familiei regale engleze, distanța a fost pusă de zidurile Castelului Windsor, distanța maratonului a devenit ceea ce știm - 42 km 195 m.

Până în 1928, alergarea pe distanțe medii și lungi (precum și alte tipuri de atletism) a avut loc în programul de joc numai pentru bărbați. Și după 1928, când femeile au evoluat foarte slab în cursa de 800 m, alergarea de anduranță nu a fost deloc inclusă în programele olimpiadei până în 1960, unde alergătoarea noastră Lyudmila Lysenko a câștigat distanța de 800 de metri.

Un pic de istorie de rulareAstfel, femeile au început un fel de cursă de rezistență alături de bărbați, atunci când reprezentanții sexului mai puternic participau constant la olimpiade de 64 de ani. creșterea vitezei și îmbunătățirea înregistrărilor.

La un moment dat, se credea că alergarea îndelungată este contraindicată pentru corpul femeii și al copiilor. Dar în anii 60 ai secolului nostru, când ideea „alergării pentru toți și pentru sănătate”, promovată pe scară largă de antrenorul din Noua Zeelandă A. Lydyard și susținătorii săi, a măturat lumea, a avut loc un eveniment care ne-a transformat literalmente ideile despre capacitățile fizice ale copiilor și femeilor. Școala de 13 ani, Mourin Wilson (bebelușul Moe), a parcurs o distanță completă de maraton și a depășit mulți bărbați în această competiție!

În ultimii douăzeci de ani, femeile au făcut pași izbitoare în alergarea de anduranță, recuperând și depășind adesea (la propriu și la figurat) bărbații. Iată doar unul, dar un exemplu izbitor. În 1983, atletul american Joan Benoit a rulat maratonul în 2: 22.43. Acest rezultat i-ar fi permis să devină câștigătoarea competiției masculine la Jocurile Olimpice din Melbourne de la 1956.

În cele din urmă, atât bărbații, cât și femeile au parcurs distanța maratonului la Forumul Mondial de Atletism - Campionatele Mondiale de la Helsinki. Iar câștigătoarea în rândul femeilor, norvegiana Greta Weitz, a arătat un rezultat de 2: 28.09, depășind cel puțin o duzină dintre cei mai puternici alergători de maraton masculini din campionat.

Desigur, femeile nu au ieșit pe pista pentru a concura cu bărbații. Au urmărit în primul rând alte obiective: îmbunătățirea sănătății, a posturii, a figurii. Dar nu au nevoie bărbații același lucru? Sau copiii noștri?